Category Archives: Frozen Food

Trader Joe’s Non Fat Frozen Yogurt

Picture 027It is hard to avoid when here is SoCal, froyo stores seems to be at every single corner. There is no hiding from it. Love the tart and tangy taste with fresh fruit and sinful toppings and all the unique flavors that these places seems to be coming up with. When the late night froyo cravings strike, good thing I have this Trader Joe’s Non Fat Plain Yogurt in my freezer at all times. I’m not going to lie, this is only sub par compared to the real thing. Imagine a frozen version of the original tart flavor at Pinkberry/Red Mango/Yogurtland or wherever you get your froyo fix. Tart and tangy. One serving of 1/2 cup is 100 calories, 2 WW, zero fat, 13 grams of sugar, no protein. This claims to have live active cultures in it, but are they even alive after being frozen? The color is pure snow white, whiter than vanilla ice cream. The sugar is pretty high, but don’t kid yourself, just because there is no nutritional information sticker on your froyo cup, doesn’t mean that the calories and sugar are not there. Believe it or not, comparing ounce to ounce, the TJ version has less sugar than the original Pinkberry. Don’t throw the serving size reference out the window, one small does not equal to one serving, it is actually 1.5 and that is assuming the froyo server gives you the exact 5.4 ounce in the cup and not more. Flavored froyo always has more sugar and calories than the original flavor.  When you venture into “self-serve-land” there is always the temptation to fill the cup up (they give you ginormous cups). With any treat,  moderation is the key. I like my self-serve froyo in taro, pistachio and cheesecake in small portions with lots of fruit topping and sometimes cheesecake bites. You do realize that toppings have calories too, right? Everyone loves those “mochi ball” toppings, but how many of you really know how many calories are in them? I’ve gotten them at the Asian market before and according to the label one serving is 30 grams and that is already 100 calories. Have you ever weight those things? A handful of them is already a serving of 100 calories, yikes!! Don’t let your supposedly “healthier than ice cream” treat turn into a calorie disaster.

Retails: $3.49 @ Trader Joe’s
My Cost: $3.49
Calories: 100 per 1/2 cup (95g)
WW: 2

13 Comments

Filed under Frozen Food, Ice Cream, Trader Joe's, WW: 2, Yogurt

Applegate Farms Gluten-Free Chicken Nuggets

applegatenuggets1Applegate Farms came out with a new gluten-free, casein-free and dairy-free chicken nuggets. Their chickens are raised antibiotic free, as well as fed a vegetarian diet. The breading on the nuggets are actually comprised of rice and corn flour — not wheat flour. I followed the directions for reheating in the microwave, paper towel on bottom, heat 1/2 way, flip, and continue heating. After I was done, the paper towel soaked up a lot of oily residue that was seeping from the nuggets. For a more appealing effect, I should have baked them in the oven instead. When I did the taste test, I had to do a double take on the box to make sure I was really eating chicken and not some imitation meat. The inside of the nugget look brownish and the texture is different from any nuggets I’ve ever had. The texture is like pureed meat put back into a nugget form. The size of each nugget is pretty small, slightly larger than a half-dollar coin. One serving of 7 pieces is 170 calories, 4 WW, 9 grams of fat,(1.5 grams saturated), 35 milligram of cholesterol, 350 milligram of sodium, no fiber, no sugar, and 12 grams of protein. To be honest, I’ve never heard of Applegate Farms, but after reading the information on the box I know why. They don’t spend a lot of money on advertisement and rely on word of mouth to spread the word about their products. I like that philosophy in a company. If they have a good product, people will talk about it and recommend them to friends and family. This shows how confident Applegate Farms has in their products. Check out “our story” page to find out how wholesome this company is. Although I did not particularly enjoy the gluten-free nuggets, I am so glad I found out about this company. I really look forward picking up some other Applegate Farms products at Whole Foods next time. Browsing through their website, they have convinced me that they only serve the best to their customers.

Snippets from their “Promise Page

– animals are never given antibiotic
– livestock are given vegetarian diet with no animal by products.
– no hormones or artificial growth promotants
– all products are all natural and organic
– minimally processed
– products never contain artificial nitrates or nitrites
– deli meat, hot dogs, burgers, and bacon are gluten and casein free
– no mystery meat (products are made from organic whole muscle meat)

Retails: $5.99 @ Whole Foods (8 oz box)
My Cost: Free
Calories: 170 per 7 pieces
WW: 4

3 Comments

Filed under Appetizer, Frozen Food, Organic, WW: 4

Trader Joe Frozen Garlic Naan Bread

03-23-09_12551What’s a great hummus to do without something warm and toasty to spread it on. Of course I picked up the Trader Joe Frozen Naan bread this time since I tried the fresh one last time. This is pretty thin and flat which gave me a lot of bread to spread my hummus on which I liked. The garlic flavor was definitely present. Tasted so wonderful fresh out of the oven. It is a little hollow so I’m wondering if I can slice it in half horizontally and use it as a wrap. Each piece is 190 calories, 4 WW, 3 g of fat, 2 g of fiber, 1 g of sugar and 4 g of protein.  Paired with hummus and tons of fresh cut veggies, this is one of my favorite lunches.

Retails: $1.99 per package of 4 pieces
My Cost: $1.99
Calories: 190 per piece
WW: 4

8 Comments

Filed under Bread, Frozen Food, Trader Joe's, WW: 4

Dreyer’s Light Slow Churned French Vanilla

frenchvanillaYou guys all know that I’ve been enjoying Vitatops (especially the Chocolate flavors) all week long. Well, my ice cream of choice to go along with my Vitatops to complete my yummy guilt-free dessert is Dreyer’s Light Slow Churned French Vanilla because I really didn’t want the flavor of the ice cream to mask the flavor of my delicious “vita-goodies.”  I can’t really taste the difference between the light version versus the regular version. Given the choice, I almost always pick the light version of things. 100% solid and delicious vanilla ice cream. Only 100 calories per 1/2 cup, 2 WW, 3.5 g of fat, and 11 g of sugar. Rich and Creamy is labeled right because it delivers exactly that. I REALLY REALLY wish I have more room in my freezer so I can stock up on the limited edition that were also really tempting. They had Limited Edition Strawberry Cheesecake, Mango and Mocha Almond Fudge that I wanted to try out. Maybe next time. Another reason why I like Dreyer’s so much is because it is almost always on sale at one grocery store or another. Cheap and delicious.  I must admit, the ingredient list is not perfect, but I’m not a perfect person either.

Retails: $6.49 at Vons (outrageous)
My Cost: $2.79 on sale
Calories: 100 per 1/2 cup
WW: 2

11 Comments

Filed under Dessert, Frozen Food, Ice Cream, WW: 2

Kashi Blueberry Waffles

kahiblueberryNothing excites me more (well, almost nothing) than trying out new items. If there was a choice of a “tried-and-loved” product versus a “new-t0-me” product, I’d probably try the “new” product. That’s just me. After finishing my Van’s Organic Homestyle waffles, it was time to restock, so I picked up the Kashi Go Lean Blueberry. Mmm…. blueberry. The burst of real plump blueberries embedded in the waffles is a real treat. These are slightly less calories than the Van’s which is a plus. Two waffles is only 170 calories, 3 WW, 6 grams of fiber, and 8 grams of protein. I toasted one, added some yummy pb, syrup in a saucer, and included  a huge bowl of fruit on the side that consists of fresh bananas, blueberries, and strawberries. I like variety in my meals. A little bit of everything is perfect because the first few bites of food  always taste the best. I like the texture of these better than the Van’s Organic Homestyle waffles. I find these more filling, maybe it is because it has more fiber, more protein and also it has dairy in it as well.

Retails: $1.99 at Target
My Cost: $1.99 for box of 6
Calories: 170 for 2 waffles
WW: 3

6 Comments

Filed under Breakfast, Frozen Food, Kashi, WW: 3

Trader Joe’s Spanakopita

spanakopitaTrader Joe’s was sampling these the last time I visited them. They give 1/2 of a triangle, which I thought was a pretty generous portion given the fact that one box only has 12 triangles in them. With such a big size sample, I could really get a feel and taste of what these really are. I like how these are so flaky and slightly crisp after they come out of the oven.  The inside is filled with spinach, ricotta and feta cheese, but I thought that these were kind of bland and oily (probably from the melted cheese).  I wished these had more flavor because these would make great appetizers or a light snack. I looked at the stats after I had sampled one and surprisingly, it didn’t look too bad for the 1/2 of one that I ate, but one can easily polish off the entire box and that would equal to a 720 calorie disaster. My verdict on these would be that they are nice to sample once in a while, but I would not purchase these for myself.

Retails: $3.59 at Trader Joes (12 piece box)
My Cost: Free Sample at Store
Calories: 60 each piece
WW: 1 point each

6 Comments

Filed under Appetizer, Frozen Food, Trader Joe's, WW: 1

Stouffer’s Rigatoni with Roasted White Meat Chicken

I know that frozen meals are surely not healthy diet food, but I still indulge in them once in a while. I usually only stock up on pasta varieties. When I am in the mood for some pasta, instead of forking over $12-$15 at an Italian restaurant, I turn to my trusty frozen meals. For $1.50 (on sale at Food-4-Less), I get to satisfy my pasta cravings. And let me tell you, this was oh soooo yummy. I think this must have been one of the best frozen meals I’ve had in a long long time. The pasta was perfect, the chicken was tender, and the basil pesto really made my taste buds go wild. I was really satisfied after my meal because, unlike Lean Cuisine, the portion size was really on the ball. The key to making your frozen dinner meals more gourmet is by plating it and enjoying it slowly. Definitely a lot sexier than eating off a plastic tray.

Retail: $2.00 at Food-4-Less
My Cost: $1.50 on sale when you mix-n-match
Calories: 390 for whole box
WW: 8

Leave a comment

Filed under Frozen Food